BUKVIĆ: Općina Lukač među prvima će raspisati natječaje za raspolaganje državnim poljoprivrednim zemljištem

U prostorijama Općine Lukač danas (utorak) je načelnik Općine Đuro Bukvić održao konferenciju za medije, u povodu, kako sam kaže, “goruće teme” – Zakona o poljoprivrednom zemljištu i Programu raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu Republike Hrvatske na području Općine Lukač.

-Općinsko vijeće je 15. siječnja donijelo Program raspolaganja kojeg smo uputili na procjenu i očitovanje u Virovitičko-podravsku županiju i za njega smo dobili pozitivno mišljenje. Isto tako, Program raspolaganja uputili smo prije sedam dana u Ministarstvo poljoprivrede, a ovim putem čestitam ministru Tomislavu Tolušiću i svima onima koji su odrađivali ovaj dio Programa. U roku od samo 72 sata Ministarstvo je djelovalo, što znači da su shvatili ozbiljnost situacije, isto kao i mi u jedinicama lokalne samouprave, a što se tiče samih natječaja – rekao je Bukvić.

NEMA RAZLOGA ZA BRIGU

Općina Lukač bit će među prvima na području Virovitičko-podravske županije koja će raspisati same natječaje.

-Ovim putem šaljem jasnu poruku svim našim Obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima koji su ispunili svoje gospodarske programe i koji su se pridržavali ‘pravila igre’, svih ovih 10 do 15 godina, da ne moraju brinuti i da će sukladno zakonu ući u redove prioriteta. Svi oni špekulanti koji su ove godine davali zemlju u podzakup i razne najmove, oni nažalost ili bolje da kažem, na sreću, neće ići u određene redove prioriteta – poručio je Bukvić.

Općina Lukač inače gospodari sa 2.189 ha, od čega je 57 ha predviđeno za povrat, a 2.132 ha ide u zakup. Natječaj se odnosi na 25 godina korištenja zemlje, uz produžetak od dodatnih 25. Ovo je jedna od demografskih mjera, kaže Đ. Bukvić, a upravo ovom mjerom, raspodjelom, zakonom i natječajem cilj je zadržati mlade obitelji i OPG-ove upravo ovdje u ruralnim sredinama. Svi oni će biti u visokom redu prioriteta.

-Svi oni koji se nisu pridržavali gospodarskih programa na temelju kojih su dobili određene površine zemlje prije pet ili deset godina, neće moći koristiti benefit dosadašnjeg zakupca i neće biti u redu prioriteta, već idu u red svih ostalih. Svakako moram napomenuti da će Općina Lukač u sljedećih 30 do 60 dana odraditi sav dio posla vezan uz sam natječaj. Do konca kalendarske godine, nakon svih drugih očitovanja i procjene, očekujem od Minstarstva poljoprivrede da prihvati ili odbaci određene prijedloge samog povjerenstva i nakon toga očekujemo da će sama dodjela zemlje ići prema državnom odvjetništvu – rekao je Đ. Bukvić.

‘ŠERIFI’ NEĆE RADITI PO SVOM

Načelnik Bukvić smatra da je najveći potez ove Vlade i ovog ministarstva to što su ukinuli Agenciju za poljoprivredno zemljište.

-Još davno sam upozorio da Agencija neće biti dobra za Republiku Hrvatsku, da će paralizirati cijelu Hrvatsku, a to nam se i dogodilo. Svi postojeći ugovori su istekli i ljudi su sad dobili svoje privremene ugovore. Već spomenuta Agencija, za našu Općinu nije provela apsolutno ništa od onog što smo zahtjevali, tako da je ovo bio odličan potez, vraćanje iste te zemlje na raspolaganje jedinicama lokalne samouprave. Neka se nitko ne zavarava, jer ljudi će sada reći kako će ‘lokalni šerifi’ raditi po svom, ali neće, već će ići sve po zakonu koji je donio Hrvatski sabor i to vam odgovorno tvrdim – naglasio je Bukvić.

RIJEŠENO PITANJE ZA BUDUĆNOST

Osvrnuo se i na stari Program raspolaganja zemljištem, a u kojem se nalazilo i zemljište uz rijeku Dravu, a koje je pod ingerencijom Hrvatskih voda.

– Mi smo svih ovih godina raspolagali s tim zemljištem i jednostavno nismo htjeli prihvatiti da i dalje ostaje pod njihovom ingerencijom, već smo ga stavili u svoj Program, iako smo bili smo svjesni da neće proći. Ipak je riječ o najkvalitetnijoj zemlji uz rijeku Dravu. No, u dogovoru sa Hrvatskim vodama, uspjeli smo pronaći rješenje. Dio je izbačen, zbog vodne stepenice koja će se graditi na tom potezu, dok će tisuću hektara kvalitetne zemlje ipak završiti u poljoprivredi, i to pod navodnjavanim površinama – rekao je zadovoljno Bukvić.

Istaknuo je da je kao načelnik spreman preuzeti potpunu odgovornost sa svojim timom za provedbu ovog novog natječaja, “da ga provedu kako su ga proveli unazad desetak – petnaestak godina i gdje su zadovoljili 90-95% OPG-ova”.

– Uvjeren sam da ćemo to učiniti i sada. Ovaj program je zadnji koji je ‘izašao’ i državno poljoprivredno zemljište na području općine Lukač je zasigurno riješeno u sljedećih 50 godina – zaključio je Bukvić.

Ovim putem načelnik Bukvić iskoristio je priliku i pozvao sve zainteresirane u ponedjeljak, 25. veljače u 11 sati u Turanovac, u veliki Mjesni dom gdje će biti prezentacija tvrtke Šafram, prve i jedine tvornice začinske paprike, upravo na temu sufinanciranja kako Županije tako i jedinica lokalne samouprave, za proizvodnju paprike.

(www.icv.hr, ts, foto: T. Szabo)