MALE DESTILERIJE ZA PROIZVOĐAČE JAKIH ALKOHOLNIH PIĆA – OBAVIJEST-

  • Malom destilerijom smatra se proizvođač etilnog alkohola (jakih alkoholnih pića) u komercijalne svrhe u količini do 10 hektolitara apsolutnog alkohola godišnje (primjerice do 2.500 litara jakog alkoholnog pića jakosti 40 % vol.)
  • Mala destilerija je destilerija koja je pravno i ekonomski neovisna o nekoj drugoj destileriji i koja ne proizvodi prema licenciji
  • Trošarina na jaka alkoholna pića koja proizvodi mala destilerija snižena je za 50%, odnosno umjesto 53,00 kuna po litri apsolutnog alkohola plaća se 26,50 kuna po litri apsolutnog alkohola
  • Za obveznike koji se prvi put registriraju kao mala destilerija ukinuta je obveza opremanja mjernim instrumentima, tj. dovoljno je da imaju zakonita mjerila nabavljena na tržištu (razni spremnici, boce i posude koji već udovoljavaju mjeriteljskim zahtjevima)
  • Mali proizvođači jakih alkoholnih pića (vlasnici kotlova) koji sada ne smiju prodavati alkoholna pića mogu se preregistrirati u status male destilerije i na taj način zakonito prodavati svoje proizvode na domaćem tržištu ili ih izvoziti
  • Da bi se stekao status male destilerije, obveznik se mora registrirati kod nadležnog carinskog ureda
  • Sve detaljnije informacije o statusu male destilerije, postupku registriranja i obvezama mogu se dobiti u carinskim uredima (Kontakt podaci mjesno nadležnih carinskih ureda i radno vrijeme dostupni su na poveznici: https://carina.gov.hr/kontakti/3069, u dokumentu: Adresar Carinske uprave – novi od 1.9.2017.)