PROJEKT ZAŽELI „ŽENE IZ LUKAČA ŽELE POSAO” – PONOVNO OSMIJEH I SREĆA NA LICIMA NAŠIH STARIH

Na području Općine Lukač krajem prošle godine, početnom konferencijom započeo je projekt „Žene iz Lukača žele posao”, koji je namijenjen zapošljavanju žena koje su prijavljene u evidenciju nezaposlenih Zavoda za zapošljavanje i s naglaskom na žene starije od 50 godina. Početkom mjeseca travnja 2019.godine ,šest gerontodomaćica započelo je svakodnevno obilaziti krajnje korisnike. Gerontodomaćice su nakon uspješno provedenog programa obrazovanja/osposobljavanja primile certifikate i stekle dodatnu kvalifikaciju , te znanje za obilazak, njegu i pomoć  korisnika. Korisnici su osobe koje većinom žive u samačkim kućanstvima ili se njihovi ukućani ne mogu o njima brinuti. Uloga žena je pomoć u dostavi namirnica, pomoć u pripremi obroka u kućanstvu krajnjih korisnika, održavanju čistoće stambenog prostora korisnika, briga o higijeni, dostavi lijekova, podrška kroz razgovore i druženje, te ostale svakodnevne i osobne aktivnosti ,što je od iznimne važnosti, jer će se smanjiti socijalna isključenost i osamljenost.

Tako je kroz „ Projekt Zaželi „ usamljenost  djedova i baka zamijenila topla riječ, osmijeh i sigurnost da ponovno imaju nekoga s kime mogu svakodnevno podijeliti svoju radost  i tugu. Svaki mjesec koordinatorica projekta Valerija Ivoš obilazi korisnike s kojima  kroz razgovor saznaje da li su zadovoljni, što im je još potrebno kako se ne bi osjećali usamljeno  i napušteno, jer cilj projekta je zadovoljiti i pomoći tim starijim i nemoćnim  osobama. Zaključak dosadašnje provedbe „Projekta Zaželi „ na području Općine Lukač je pozitivan, korisnicima je vraćen taj osjećaj da su nekome važni, netko brine o njima i pita ih kako su, što je izmamilo na njihovim licima osmijeh i sreću!