Odličan odaziv mještana općine Lukač na akciju mjerenja tlaka i šećera u krvi u povodu Hrvatskog dana šećerne bolesti

Foto: Udruga dijabetičara Virovitice

Udruga dijabetičara Virovitice i ove se godine uključila u obilježavanje Hrvatskog dana šećerne bolesti. Nakon održanih akcija u središtu Virovitice proteklog vikenda, svi zainteresirani danas (ponedjeljak) su mogli besplatno izmjeriti razinu šećera u krvi i krvni tlak i na području općine Lukač, točnije ispred ambulante u Gornjem Bazju.

Hrvatski dan šećerne bolesti obilježava se od 2022. godine. U ožujku prošle godine Hrvatski sabor donio je odluku o proglašenju ovog dana na inicijativu Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskog sabora s ciljem jačanja svijesti te provođenja dodatnih preventivnih aktivnosti i unapređenja kvalitete zdravstvene zaštite osoba sa šećernom bolešću u Hrvatskoj.

U svijetu od šećerne bolesti boluje 537 milijuna ljudi u dobi od 20 do 79 godina, a procjenjuje se da će taj broj narasti na 784 milijuna do 2030. godine. Gotovo svaka druga osoba ne zna da je oboljela od šećerne bolesti, a još 541 milijun ljudi ima poremećaj podnošenja glukoze (pred dijabetes). U svijetu svakih pet sekundi od šećerne bolesti umire jedna osoba. Većina oboljelih boluje od šećerne bolesti tipa 2 koja se u 80 posto slučajeva može spriječiti promjenom životnih navika. U Republici Hrvatskoj procjenjuje se da je ukupan broj oboljelih veći od 500 tisuća.

Današnju aktivnost Udruga dijabetičara Virovitice, pod vodstvom predsjednice Zdenke Mikulčić-Drakulić, organizirala je u suradnji s Općinom Lukač i Tehničkom školom Virovitica, čiji su učenici završnih razreda medicinske struke zajedno s voditeljicom praktične nastave, medicinskom sestrom Ivanom Marek, sudjelovali u akciji mjerenja krvnog tlaka i razine šećera u krvi. Tom prigodom dijelili su se i promotivni materijali, a zabilježen je i odličan odaziv mještana. Akciju je svojim dolaskom podržao i načelnik općine Lukač Đuro Bukvić.

(www.icv.hr, Udruga dijabetičara Virovitice)

Odličan odaziv mještana općine Lukač na akciju mjerenja tlaka i šećera u krvi u povodu Hrvatskog dana šećerne bolesti