Veliki EU projekt: 120 milijuna kuna za bolju odvodnju i vodoopskrbu Virovitice i okolnih općina

Damir Marenić, direktor Virkoma u nazočnosti gradonačelnika Virovitice Ivice Kirina i načelnika Općine Špišić Bukovica, Hrvoja Milera, predao je aplikacijski paketi za projekt „Projekt poboljšanja vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Virovitica“. Projekt je predan pomoćniku ministra poljoprivrede Draženu Kurečiću i generalnom direktoru Hrvatskih voda Ivici Plišiću. Cilj projekta je unaprijediti sustav odvodnje i vodoopskrbe na području grada Virovitice te u općinama Špišić Bukovica i Lukač. Projekt koji će započeti ove godine, a biti dovršen 2017., ukupne je procijenjene vrijednosti 119.251.523,00 kuna (bez PDV-a ). U njegovom sufinanciranju Europska unija sudjeluje sa 71 posto sredstava. Pomoćnik ministra poljoprivrede Dražen Kurečić kazao je kako se ovakvi projekti ne bi mogli izvesti bez sredstava iz EU fondova, uzme li se u obzir da je, primjerice, ovaj projekt vrijedan kao dva proračuna grada Virovitice. Najavio je i da se do kraja godine očekuje još na desetke novih aplikacijskih projekata.

Generalni direktor Hrvatskih voda Ivica Plišić istaknuo je kako aktivnosti u sklopu projekta uključuju proširenje sustava na područje rubnih dijelova aglomeracije izgradnjom razdjelnog sustava odvodnje s novih gotovo 30 kilometara gravitacijskih i tlačnih cjevovoda te 10 crpnih stanica, izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda III. stupnja pročišćavanja, rekonstrukciju gravitacijskih cjevovoda mješovitog sustava odvodnje, izgradnju novih gravitacijskih kolektora, kišnog preljeva, retencijskog bazena i tri crpne stanice. Gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin izrazio je zadovoljstvo jer se projektima poput ovog stvaraju preduvjeti za razvoj gospodarstva s čime se složio i direktor komunalnog poduzeća Virkom Damir Marenić. Kirin je rekao i kako je ovo najveća investicija u Virovitici što se tiče vodno-komunalnog sektora. Uz buduće pročišćavanje otpadnih voda u skladu s hrvatskim i europskim propisima, ovaj će projekt u gradu Virovitici i okolnim općinama omogućiti proširenje jedinstvenog sustava odvodnje, smanjenje izravnog upuštanja neobrađenih otpadnih voda u površinske vode, kao i zaštitu prirodne raznolikosti i biološkog sustava na tom području, posebice nakon intenzivnih oborina. (www.voda.hr, 13. 4. 2015)