“Fine umjetnine” u OŠ I. G. Kovačić u Gornjem Bazju : Pop-art mozaik

Muzejsko-pedagoški program Gradskog muzeja Virovitica “Fine umjetnine” gostovao je u OŠ Ivan Goran Kovačić u Gornjem Bazju ostavivši trajni trag suradnje djelatnika škole, muzeja te učenika unutar samog interijera škole. Vođeni idejom “Finih umjetnina” kao projekta koji nastoji educirati polaznike o umjetničkim pravcima i značajnim umjetnicima kroz prakticiranje zanimljivih likovnih tehnika, voditelji radionice profesor likovne kulture Igor Fučkar i kustosica Likovnog odjela muzeja Anamarija Kučan odabrali su predstaviti učenicima pop-art u mozaik tehnici izborom rada, jednog od glavnih predstavnika ovog pravca, Roya Lichtensteina.

Malim uvodnim predavanjem učenici su upoznati s obilježjima pop-arta općenito, te samog Lichtensteina i prepoznatljivih motiva u njegovu stvaralaštvu. Uslijedila je priprema slojevitog procesa izrade zidnog mozaika s motivom Lichensteinovog djela ˝Glava ekspresionista˝ iz 1980. godine. Na baznu skicu djela učenici su strpljivo nadograđivali dijelove razlomljenih keramičkih pločica u osnovnim bojama, ispunjavajući plohe i linijske odrednice zadane forme. Kasnije je uslijedilo fugiranje uskih proreza između sitnih elemenata. Mozaik započet inicijativom Muzeja učenici su dovršili višednevnom aktivnošću pod vodstvom profesora Fućkara. Djelo se skladno uklopilo u kvalitetno likovno razrađen prostor glavnog hodnika škole već obogaćenog muralom s referencom na djela Pieta Mondriana i drugim likovnim elementima kojima profesor Fućkar u suradnji s učenicima uređuje interijer škole. Ovaj projekt suradnje podržalo je i Ministarstvo kulture RH.