Vježba VZO Lukač – „Drava 2023.“

Svibanj, mjesec zaštite od požara Vatrogasna zajednica Općine Lukač započela je združenom vježbom svih postrojbi Vatrogasne zajednice općine Lukač, koja se održala 1.5.2023. godine

Vježba je održana na području “Borika” između naselja Turanovac i Gornje Bazje, u blizini rijeke Drave.  Scenarij vježbe bio je veliki šumski  požar borove šume. Teren je bio izuzetno nepristupačan te je vatrogascima bio otežan rad na izradi prosjeke koja je spriječila širenje požara  u smjeru puhanja vjetra. Uz izradu prosjeke sprječavanje širenja požara na nezahvaćeni dio šume postignut je pasivnom lokalizacijom sjevernog dijela šume.  Najbliži izvor vode bila je rijeka Drava, udaljena 2 km od mjesta požara, što je predstavljalo velik izazov zbog udaljenosti izvora vode te pristupnih puteva do izvora. Voda iz rijeke Drave  crpila se pomoću  prijenosne motorne vatrogasne pumpe.

Vježbom je rukovodio zapovjednik DVD-a Turanovac Saša Botić a scenarij vježbe izradio je zamjenik zapovjednika VZO Lukač Hrvoje Živković.  Na vježbi je sudjelovao 21 vatrogasac s 5 vozila iz DVD Dugo Selo Lukačko  DVD Gornje Bazje  i DVD Turanovac

Vježba je ocjenjena kao uspješno odrađena.